Warning: Illegal string offset 'html' in /mounted-storage/home161/sub006/sc17048-YJSJ/www/forum/cache/skin_cache/cacheid_1/skin_topic.php on line 926

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /mounted-storage/home161/sub006/sc17048-YJSJ/www/forum/cache/skin_cache/cacheid_1/skin_topic.php:926) in /mounted-storage/home161/sub006/sc17048-YJSJ/www/forum/admin/sources/classes/output/formats/html/htmlOutput.php on line 114

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /mounted-storage/home161/sub006/sc17048-YJSJ/www/forum/cache/skin_cache/cacheid_1/skin_topic.php:926) in /mounted-storage/home161/sub006/sc17048-YJSJ/www/forum/admin/sources/classes/output/formats/html/htmlOutput.php on line 127

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /mounted-storage/home161/sub006/sc17048-YJSJ/www/forum/cache/skin_cache/cacheid_1/skin_topic.php:926) in /mounted-storage/home161/sub006/sc17048-YJSJ/www/forum/admin/sources/classes/output/formats/html/htmlOutput.php on line 136

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /mounted-storage/home161/sub006/sc17048-YJSJ/www/forum/cache/skin_cache/cacheid_1/skin_topic.php:926) in /mounted-storage/home161/sub006/sc17048-YJSJ/www/forum/admin/sources/classes/output/formats/html/htmlOutput.php on line 137

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /mounted-storage/home161/sub006/sc17048-YJSJ/www/forum/cache/skin_cache/cacheid_1/skin_topic.php:926) in /mounted-storage/home161/sub006/sc17048-YJSJ/www/forum/admin/sources/classes/output/formats/html/htmlOutput.php on line 141
Apie Psd - ItaLietuva Forum

Peršokti prie turinio


Apie Psd


6 atsakymai šioje temoje

#1 Reinekis

  Minties galiūnas demokratijos tėvas žmogus artimas imperatoriui

 • Kauno
 • 1.709 Pranešimai
 • City:Kaunas
 • Province:Kauno m. (Kauno)
 • Gender:Male
 • Language:

Parašė 04 sausio 2012 - 20:24#2 icekemia

  ItaLietuver

 • Vilnius
 • 3.250 Pranešimai
 • City:Vilnius
 • Province:Vilniaus m. (Vilniaus)
 • Gender:Male
 • Language:

Parašė 04 sausio 2012 - 20:49

Citata

Prieš keletą mėnesių daugybę aistrų sukėlusi naujiena apie Privalomojo sveikatos draudimo mokestį (PSD) šiuo metu tarytum ir užmiršta. Tačiau pabandėme paanalizuoti šiuo metu galiojančius teisės aktus ir išsiaiškinti, ką turėtų žinoti Lietuvą palikę tautiečiai.

Šiuo metu vis dar dirba speciali Lietuvos Vyriausybės darbo grupė, kuri turi nustatyti taisykles dėl įvairių PSD mokėjimo atvejų. Tačiau dabar galiojantis Sveikatos draudimo įstatymas numato, jog lietuviai, nuolat ar laikinai gyvenantys šalyse, su kuriomis Lietuva yra sudariusi tarptautines sutartis dėl PSD, yra draudžiami privalomuoju sveikatos draudimu šių sutarčių nustatyta tvarka. Tokios šalys yra Europos Sąjungos ir Europos ekonominės erdvės narės (Islandija, Lichtenšteinas, Norvegija). Bet nepakanka, kad tik gyventumėte vienoje iš šių valstybių. Tam, kad jūsų faktinis gyvenimas kitoje šalyje būtų juridiškai veiksmingas, Jūs turite deklaruoti, jog išvykote iš Lietuvos ir Valstybinei mokesčių inspekcijai pateikti specialią E formos pažymą, įrodančią, kad buvote apdraustas.

Nors Gyvenamosios vietos deklaravimo įstatymas priimtas tik 1998 - aisiais metais, tačiau ir tie asmenys, kurie iš Lietuvos išvyko iki 1998 metų, gali savo išvykimą deklaruoti šio įstatymo nustatyta tvarka. Svarbiausia įsidėmėti, jog bet kuriuo atveju Jūs privalote kažkam mokėti sveikatos draudimo mokestį. Dirbantiems Anglijos lietuviams vertėtų pasitikslinti, ar jie iš tikrųjų moka sveikatos draudimo mokestį šios šalies Vyriausybei. Ypatingai turėtų susirūpinti tie, kurie svečioje šalyje dirba nelegaliai - tokiu atveju yra dvi alternatyvos: arba įteisinti savo darbą ir pradėti mokėti šį mokestį, arba pasirūpinti, kad būtumėte apdraustas Savanoriškuoju sveikatos draudimu ( tai tokia sveikatos draudimo forma, kai draudimą inicijuoja pats asmuo, sudaro sutartį su tokias paslaugas teikiančia įmone ( pvz. draudimo kompanija) ir už šį draudimą moka įmokas.

Ką daryti, jei esate išvykęs iš Lietuvos, tačiau svečioje šalyje nedirbate ir nemokate sveikatos draudimo įmokų? Tokiu atveju reikėtų pasidomėti, ar nepriklausote kuriai nors grupei, už kurią PSD įmokas sumoka Lietuvos valstybė ( pvz. studijuojate ES narės aukštojoje mokykloje arba esate neįgalus). Visą šių grupių sąrašą galima rasti Sveikatos draudimo įstatymo 6 straipsnyje (spausti čia).

Komentuoja Valstybinės mokesčių inspekcijos viršininko pavaduotoja Vilma Vildžiūnaitė:

Kokia šiuo metu yra situacija su PSD mokesčio įstatymu?
PSD įmokų mokėjimą reglamentuoja Lietuvos Respublikos sveikatos draudimo įstatymas (SDĮ), kurio esminiai pasikeitimai, t. y. įvesta atskira, savarankiška PSD įmoka, susieta su konkrečiu asmeniu, įsigaliojo 2009-aisiais metais. Šiuo metu yra sudaryta tarpinstitucinė darbo grupė, kuri teiks Vyriausybei pasiūlymus dėl dabar galiojančio SDĮ tobulinimo.

Ar dirbantys legaliai ir mokantys mokesčius užsienyje gali būti paprašyti susimokėti PSD, jei jie yra nedeklaravę gyvenamosios vietos?
Privalomuoju sveikatos draudimu draustis ir mokėti PSD įmokas privalo lietuviai ir užsieniečiai, nuolat gyvenantys Lietuvoje. Tai reiškia, kad prievolė mokėti PSD ir teisė būti apdraustam siejama su nuolatine gyvenamąja vieta. Visų pirma Valstybinei mokesčių inspekcijai vertinti informaciją apie tuos asmenis, kurie Lietuvoje nuolat negyvena ir neturi pareigos mokėti PSD įmokų, padeda Gyventojų registro duomenys, kadangi išvykimo iš Lietuvos deklaravimas yra vienas iš esminių kriterijų, leidžiančių nustatyti, kad asmuo nebėra nuolat gyvenantis Lietuvoje.

Gyventojai, kurie nuolat Lietuvoje negyvena, PSD įmokų Lietuvoje nemoka. Jeigu gyventojas neįvykdė prievolės, numatytos Gyvenamosios vietos deklaravimo įstatyme, ir Gyventojų registre išvykimo iš Lietuvos nedeklaravo, jis gali Valstybinei mokesčių inspekcijai pateikti galutinai išvykstančiojo pajamų deklaraciją, kurioje būtų nurodyta išvykimo data (smulkesnė informacija šiuo klausimu čia > ), taip sudaroma galimybė deklaruoti išvykimą atgaline data. Tokiu būdu išvykimą deklaravusiems gyventojams PSD įmokos nebus skaičiuojamos. Tačiau ateičiai rekomenduojame deklaruoti išvykimą iš Lietuvos ne per mokesčių administratorių, o Gyventojų registre, t. y. gyvenamosios vietos deklaravimo veiksmus atliekant seniūnijoje, savivaldybėje, o jeigu asmuo yra užsienyje – konsulinėje įstaigoje arba elektroniniu būdu.

Gyventojams, kurie išvyko trumpam ir dėl to nedeklaravo išvykimo, pavyzdžiui laikinai dirbo užsienyje, PSD įmokų mokėti nereikia, jeigu jie atitinkamais laikotarpiais buvo apdrausti socialiniu (įskaitant sveikatos) draudimu Europos Sąjungos, Europos ekonominės erdvės valstybėse narėse ar Šveicarijoje, ir turi ar gali turėti atitinkamos formos dokumentą (E formos pažymą arba kompetentingos užsienio institucijos išduotą laisvos formos pažymą) įrodantį, kad jie buvo apdrausti socialiniu (ir sveikatos) draudimu užsienyje. Šiems gyventojams rekomenduojama pasibaigus mokestiniam laikotarpiui pateikti atitinkamo mokestinio laikotarpio Metinę pajamų deklaraciją ir joje atitinkamai pažymėti, kad tam tikrais mėnesiais gyventojas buvo apdraustas privalomuoju sveikatos draudimu užsienio valstybėje. Paties dokumento, įrodančio draustumą užsienyje, savo iniciatyva pateikti nereikia (pateikti reikėtų tik tuo atveju, jeigu mokesčių administratorius asmeniškai paprašytų gyventojo).

Kiek žinau, gyvenamąją vietą dabar galima deklaruoti internetu (jei turi lietuvišką banko sąskaitą) ir atgaline data. Koks patogiausiais būdas deklaruoti gyvenamą vietą, jei nesinaudoji lietuviška internetine bankininkyste ir gyveni toli nuo LR ambasados?
Atgaline data Gyventojų registre išvykimo iš Lietuvos deklaruoti negalima. Deklaravus išvykimą iš Lietuvos Gyventojų registre, deklaravimas galioja nuo deklaravimo dienos į ateitį. Gyvenamosios vietos deklaravimo veiksmus galima atlikti konsulinėje įstaigoje arba elektroniniu būdu. Smulkesnę informaciją šiuo klausimu teikia Gyventojų registro tarnyba, kadangi Valstybinė mokesčių inspekcija šio deklaravimo nevykdo.

Tačiau jeigu gyventojas Lietuvoje nuolat nebegyvena ir laiku neįvykdė prievolės, numatytos Gyvenamosios vietos deklaravimo įstatyme, ir Gyventojų registre išvykimo iš Lietuvos nedeklaravo, jis gali Valstybinei mokesčių inspekcijai pateikti galutinai išvykstančiojo pajamų deklaraciją, kurioje būtų nurodyta išvykimo data, taip sudaroma galimybė deklaruoti išvykimą atgaline data. Tokia gyventojui palanki priemonė buvo pradėta įgyvendinti dėl to, kad dauguma išvykusių gyventojų nėra deklaravę savo išvykimo Gyventojų registre, o deklaravus išvykimą Gyventojų registre, šis deklaravimas galiotų tik į ateitį.

Gyventojas gali pateikti metinę pajamų mokesčio deklaraciją elektroniniu būdu arba atsiųsti paštu apskrities valstybinei mokesčių inspekcijai, jų skelbiamais adresais, arba į Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos Deklaracijų tvarkymo skyrių adresu: Neravų g. 8, 66402 Druskininkai. Be to, už gyventoją deklaraciją gali pateikti ir įstatymų nustatyta tvarka jo įgaliotas asmuo (pvz, tėvas, turintis išvykusio sūnaus notarine tvarka patvirtintą įgaliojimą).

Daugelis užsienio lietuvių rugpjūtį atostogauja Lietuvoje. Kur Lietuvoje jie turi kreiptis, jei nori deklaruoti gyvenamą vietą?
Gyvenamosios vietos deklaravimo veiksmus galima atlikti buvusios gyvenamosios vietos Lietuvoje seniūnijoje, o jeigu seniūnijos nėra, savivaldybėje.

Kai kurie baiminasi deklaruoti savo išvykimą, galvoja, kad jiems bus užkrauti kiti mokesčiai. Ką patartumėte tokiems žmonėms?
Iš tiesų yra labai svarbu suprasti, jog kiekvienas asmuo turi atsakingai pasirūpinti sveikatos draudimu, kadangi neaišku, kada gali įvykti nelaimė. Ir tai nėra vien valstybių rūpestis, gyventojas pats turi pagalvoti, kas juo pasirūpins, jam prireikus medicininių paslaugų. Labai svarbu patiems iš anksto apsispręsti, kurios šalies sveikatos draudimo sistemoje jie dalyvaus. Atsižvelgiant į nacionalinių bei tarptautinių teisės aktų nuostatas, paprastai asmenys sveikatos draudimu yra draudžiami toje šalyje, kurioje jie faktiškai gyvena, kadangi, visų pirma, namų valstybėje dažniausiai ir prireikia tų paslaugų, kurias garantuoja sveikatos draudimas.

Nei nacionaliniai, nei tarptautiniai teisės aktai nenumato dvigubo PSD įmokų mokėjimo. Todėl, jeigu asmuo gyvena užsienyje ir ten draudžiasi, moka mokesčius, jis turėtų informuoti Lietuvoje veikiančias institucijas, kad jam PSD įmokos nebūtų skaičiuojamos. Kaip jau buvo minėta, Valstybinei mokesčių inspekcijai vertinti informaciją apie tuos asmenis, kurie Lietuvoje faktiškai nuolat negyvena ir neturi pareigos mokėti PSD įmokų, padeda Gyventojų registro duomenys. Todėl ir rekomenduojame deklaruoti išvykimą iš Lietuvos. Tačiau atkreipiame dėmesį, kad deklaravus išvykimą, ne tik gyventojui nelieka prievolės mokėti PSD įmokų, bet jis praranda ir draustumą privalomuoju sveikatos draudimu Lietuvoje, t. y. jis neturi teisės į nemokamą gydymą ir skubią medicininę pagalbą Lietuvoje.

Ar Valstybinė mokesčių inspekcija sulaukia daug skambučių iš užsienyje gyvenančių lietuvių dėl PSD mokesčio?
Pavasarį sulaukdavome labai daug skambučiu, taip pat gaudavome labai daug paklausimų elektroniniu paštu. Dažnai kreipiasi ne patys asmenys, kurie yra išvykę, o jų artimieji gyvenantys Lietuvoje. Skambučių PSD mokėjimo klausimais nesumažėjo ir vasarą, nes daug užsienyje gyvenančių Lietuvių grįžta į Lietuvą atostogauti ir tuo pačiu nori viską susitvarkyti, kad nekiltų problemų ateityje.

Kokie dažniausiai jiems kyla klausimai, neaiškumai?
Dažnai gyventojai būdavo ‘kažką’ girdėję per informavimo priemones, ar skaitę straipsnius spaudoje ir tiesiog teiraudavosi ar tiems, kurie jau seniai išvykę, tačiau nedeklaravę savo išvykimo, tikrai reikia mokėti ‘kažkokį’ mokestį, kas tai per mokestis, kodėl reikia mokėti. Taip pat labai dažnas klausimas buvo kokius įrodančius dokumentus reikia pateikti, kad būtų asmuo atleistas nuo PSD įmokų mokėjimo. Taip pat labai dažnai buvo nagrinėjamos individualios asmenų situacijos, už kokį laikotarpį jiems reikia mokėti PSD ir ar išvis reikia mokėti: kaip pavyzdžiui, asmuo išvykęs jau kelis metus, bet buvo kuriam laikui grįžęs į Lietuvą, tuo metu kai buvo grįžęs, buvo įsiregistravęs trumpam darbo biržoje, po to vėl išvyko; situacijos kai išvyksta keliems mėnesiams (sezoniniam darbui), situacijos kai išvyksta studijuoti į įvairias pasaulio šalis ir pan.

Koks būtų jūsų patarimas užsienio lietuviams dėl PSD ir gyvenamosios vietos deklaravimo?
Tiems gyventojams, kurie nuolat Lietuvoje faktiškai negyvena, įvykdyti teisės aktuose numatytą prievolę – deklaruoti išvykimą iš Lietuvos, kitu atveju – likti draudžiamaisiais Lietuvoje ir dalyvauti PSD sistemoje visapusiškai: ir mokant įmokas, ir, prireikus, gaunant kompensuojamas sveikatos priežiūros paslaugas. Tai gyventojo apsisprendimo reikalas


#3 Verika

  Newbie

 • Piemonte
 • 5 Pranešimai
 • City:Novara
 • Province:Novara (Piemonte)
 • Gender:Female

Parašė 04 sausio 2012 - 20:50

Rodyti pranešimąReinekis, 04 sausio 2012 - 20:24, pasakė:


Didziulis aciu uz nuoroda!!!


#4 Reinekis

  Minties galiūnas demokratijos tėvas žmogus artimas imperatoriui

 • Kauno
 • 1.709 Pranešimai
 • City:Kaunas
 • Province:Kauno m. (Kauno)
 • Gender:Male
 • Language:

Parašė 04 sausio 2012 - 21:03

Rodyti pranešimąVerika, 04 sausio 2012 - 20:50, pasakė:

Didziulis aciu uz nuoroda!!!


Iš mano pusės būtų mandagu pasakyti, kad nėra už ką! Bet gi yra už ką! :D


#5 Verika

  Newbie

 • Piemonte
 • 5 Pranešimai
 • City:Novara
 • Province:Novara (Piemonte)
 • Gender:Female

Parašė 04 sausio 2012 - 21:06

Labai naudinga informacija! Dabar tik tenka nuspresti kur kreiptis ar vaziuoti staigiai (nes laikas eina) i Lietuva ar i Lietuvos Ambasada Romoje. Mano siek tiek kebloka situacija. Kai mokiausi Italijoje dariausi Lietuvoje gyvibes draudyma metams, paskiau pradejau dirbti su kontraktu, bet vel gi puse metu legaliai, puse ne, ir vel puse legaliai, paskiau pastojau, motinyste, dabar metai darbo birzoje Italijoje. Idomu kaip bus :o

Kam teko susidurti?


#6 Verika

  Newbie

 • Piemonte
 • 5 Pranešimai
 • City:Novara
 • Province:Novara (Piemonte)
 • Gender:Female

Parašė 04 sausio 2012 - 21:08

Rodyti pranešimąReinekis, 04 sausio 2012 - 21:03, pasakė:


Iš mano pusės būtų mandagu pasakyti, kad nėra už ką! Bet gi yra už ką! :D


Yra yra!!! Labai daug internete yra, bet kai pradedi skaityti viska, susimaiso galvoje! O cia labai gerai parasyta viskas! Telieka tik susitvarkyti!


#7 Reinekis

  Minties galiūnas demokratijos tėvas žmogus artimas imperatoriui

 • Kauno
 • 1.709 Pranešimai
 • City:Kaunas
 • Province:Kauno m. (Kauno)
 • Gender:Male
 • Language:

Parašė 04 sausio 2012 - 21:19

Rodyti pranešimąVerika, 04 sausio 2012 - 21:08, pasakė:


Yra yra!!! Labai daug internete yra, bet kai pradedi skaityti viska, susimaiso galvoje! O cia labai gerai parasyta viskas! Telieka tik susitvarkyti!


Na aš tik pajuokavau, jeigu ką :D